Všimli jste si, že když se díváte na bílou plochu, ve vašem zorném poli se objeví něco, co vypadá jako malá skvrnka, která jako by vám utíkala vždy, když ji chcete dohnat? Jedná se o velmi častou záležitost, a to tzv. sklivcové zákalky. Jak vznikají a zda jsou nebezpečné, vám prozradíme v našem článku.
Sklivcové zákalky, které vnímáme jako drobné skvrnky, jsou ve skutečnosti drobné sraženiny bílkovin (kolagenu) či útržky kolagenových vláken, která se nachází ve sklivci. Tyto sraženiny či utržená vlákna mění množství dopadajícího světla na sítnici, což se v našem zorném poli projeví právě jako drobné tečky nebo vlákna.
Sklivcové zákalky mohou měnit svůj tvar i velikost a objevují se v oku vlivem přirozeného stárnutí oka. Jejich počet může narůst také vlivem velké zátěže organismu či stresu.
Jsou zcela neškodné a jejich přítomnost je spíše nepříjemná. V případě, že Vás jejich přítomnost obtěžuje, pomůže pohybovat okem do stran či nahoru a dolů. Větší množství sklivcových zákalků lze řešit také chirurgicky.
Ačkoliv jsou sklivcové zákalky neškodnou záležitostí, měli byste při jejich zjištění zbystřit z toho důvodu, že mohou zastírat mnohem vážnější problém. Podobně se totiž můžou projevovat i potíže, které se nevyplatí ignorovat. Může se jednat např. o odchlípení sítnice, trhlinu v ní, či o zánět oka s možným krvácením. Ve výjimečných případech může být důvodem podobných úkazů také nádorové onemocnění.
Veškeré změny v zorném poli byste proto raději měli konzultovat se svým očním lékařem, a to v rámci pravidelných preventivních kontrol. Veškeré otázky týkající se zraku Vám také zodpoví optometrista v optice v rámci měření zraku.