Proti čemu mě brýle chrání, když mě chrání před UV zářením? Potřebuji UV filtr v brýlích, i když je pod mrakem? A může být UV filtr jen ve slunečních brýlích? Máme pro Vás 6 nejčatějších otázek ohledně slunečních brýlí a UV filtru.
Potřebuji sluneční brýle, i když mi sluneční záření není nepříjemné a nedráždí mi oči?
Ano. Sluneční paprsky obsahují nebezpečné UV záření, které očí poškozuje a může způsobit například fotokeratitidu (známou též jako sněžná slepota) nebo poškození sítnice.
Co je přesně UV záření proti kterému mě mají sluneční brýle chránit?
Ultrafialové paprsky jsou ty paprsky, které se nalézají ve světelném spektru těsně za fialovým viditelným světlem. UV záření se dělí na tři složky – UVA, UVB a UVC. UVA má delší vlnovou délku a prochází snadno sklem. Odborníci se přou, zda má toto záření na oko negativní vliv nebo ne. Nejnebezpečnější je UVB záření, kvůli kterému musíme nosit sluneční brýle nebo používat krém proti slunci. Toto záření neprochází sklem. Záření UVC je pohlcováno atmosférou, takže se na zemi vůbec nedostane. Více se o UV záření.
Působí na mě UV záření, i když je zamračeno?
Ano. UV záření prochází i mraky a není tedy důležité, jestli je slunečné počasí nebo zamračeno.
Jak se mám nejlépe chránit před UV zářením?
Pro prevenci problémů způsobených UV zářením je nutné nosit sluneční brýle. Hledejte brýle, které blokují alespoň 99 % obou záření (UVA i UVB). Tyto brýle jsou označeny jako „UV 400“, což znamená, že chrání proti záření s vlnovou délkou od 400 nanometrů.
Ochrání mě dražší značkové brýle lépe než brýle „z tržnice“?
Toto nemusí být vždy pravda. UV filtr bývá velmi kvalitní i u levnějších brýlí. Je i zakázán prodej slunečních brýlí bez UV filtru. Čím se budou brýle ale určitě lišit je způsob zpracování po materiálové i mechanické stránce.
Jaká barva čoček v brýlích je nejlepší pro ochranu před UV zářením?
Barva je věcí osobních preferencí a nemá vliv na ochrannou funkci před UV zářením. Nejpopulárnější jsou odstíny hnědé a šedivé barvy. Pro různé účely se však vyrábí různá zabarvení čoček. Například lyžaři oceňují žlutooranžovou barvu, která zvyšuje kontrast i za zhoršených světelných podmínek. UV filtr je ale možné mít i v čočkách čirých a být tak před UV zářením chráněn vlastně neustále, čehož by měli převážně využívat nositelé dioptrických brýlí.