Vědci zjistili, že přirozenou ochranu naší pokožky, vlasů a očí poskytuje látka melanin. Vyšší hladina melaninu poskytuje vyšší ochranu před škodlivým zářením, ale tato hladina s věkem postupně klesá. Zhruba ve věku 65 let je ochrana melaninem již poloviční a proto jsme náchylnější vůči onemocněním jako věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). Americké vědecké pracoviště Schepens Eye Institute při Harvard Medical School oznámilo, že „modré záření spektra zřejmě urychluje VPMD více než záření jiných vlnových délek“. Velmi jasné světlo (např. sluneční) nebo jeho odrazy od vodní hladiny či sněhu může zhoršit makulární degeneraci.
Přirozenou ztrátu melaninu je možno kompenzovat syntetickým melaninem, implementovaným do skel brýlí. S takoými brýlemi jsou filtrovány barvy proporčně k jejich škodlivosti a tím je redukováno nebezpečí vzniku makulární degenerace. Některé oční optiky i v České republice již nabízejí dioprická skla s melaninem.
Poslední studie ukazují, že modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice a vzniku VPMD. Sítnice může být poškozena vysokoenergetickým zářením (HEV), které proniká do makulárního pigmentu v oku. Podle studie Schepens Eye Institute může nízká hustota makulárního pigmentu představovat rizikový faktor pro VPMD, protože umožňuje vyšší průnik modrého záření.
Kdo se tedy má chránit před škodlivým zářením? Ti, kdo pracují nebo si hrají na slunci. Kdo ještě? Ti, kdo pracují v prostředí s určitým zářením. Například v místnosti se zářivkami nebo tráví hodiny před monitorem počítače.