S pojmem umělá inteligence s setkáváme již pomalu na každém kroku. Jedním z nejvýznamnějších oborů, ve kterém umělá inteligence najde své opodstatnění je lékařská diagnostika. Jak může AI pomoci konkrétně v oboru očního lékařstrví a oční optiky, jsme se zeptali Ing. Pavla Tichého, majitele sítě očních optik Optiscont.
S čím mi může screening pomocí umělé inteligence pomoci?
V naší pobočce Optiscont v Praze na Smíchově využíváme umělou inteligenci RetCAD, kterou vyvinula nizozemská společnost Thirona Retina.
Tento screening může pomoci odhalit diabetickou retinopatii a věkem podmíněnou makulární degeneraci (VPMD) v ranných stádiích. Na VPDM má negativní vliv zejména modré světlo, které je emitované všemi moderními displeji, ať jde o monitor počítače nebo displej mobilního telefonu. V naší optice nemůžeme cokoliv z toho léčit, ale v případě odhaleného rizika doporučíme návštěvu odborného očního lékaře, který rozhodne o další léčbě. Výhodou je tedy to, že screening můžete podstoupit v rámci měření očí na brýle v naší optice a nemusíte se objednávat k očnímu lékaři, který má v dnešní domě obvykle dlouhé objednací lhůty.
Vyšetření není nijak bolestivé. Jedná se o pořízení snímku sítnice, který se následně odesílá do cloudu umělé inteligence, kde se během několika minut porovná s několika miliony podobných snímků.
Dodavatel tohoto software byl partnerem pilotního projektu screeningu diabetické retinopatie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a nyní se aktivně podílí na implementaci screeningu v celé ČR.
Trh umělé inteligence a hodnocení snímků očního pozadí se dynamicky rozvijí po celém světě a lze předpokládat, že v brzké době bude umělá inteligence naučená rozeznávat počátky i dalších očních chorob nebo i celkových chorob, které mají oční projevy.
Jste zatím jedinou optikou, kde je toto vyšetření k dispozici?
Pokud vím, tak ano. Určitě jsme byli jedni z prvních, kteří tuto službu nabídli svým zákazníků, jako nadstandard našich ostatních služeb.
Proč není třeba oči před vyšetřením s pomocí AI rozkapávat, jako se to děje u očního lékaře?
Oční lékař používá k vyšetření očního pozadí oftalmoskop nebo štěrbinovou lampu s fundoskopickou čočkou a aby mohl správně prohlédnout celou sítnici, je potřeba pacientovi navodit mydriázu tzv. rozkapat. S použitím těchto optických pomůcek nikdy nevidí celou část sítnice a musí se u vyšetření pohybovat. Na rozdíl od dnešních moderních přístrojů, jako jsou funduskamery, které zobrazí na snímku velikost sítnice 45°x45°, u dražších modelů i více. V naší optice následujeme doporučení výrobce a děláme u každého oka ještě periferní snímek, tím si zobrazíme i část periferie sítnice.
Proč lidé toto vyšetření vyhledají? Nechce se jim chodit na prevenci k lékaři? To by ale měli jít stejně, že?
Ano, i to může být jeden z důvodů, proč si pacienti vyhledají tuto službu přímo v optice. Následujeme tak trend, který je v zahraničí. Preventivní péči zajistí optometrista v optice a u lékaře se pak s léčíte s očním onemocněním, což například refrakční vady (tzn. dioptrické vady) nejsou.
Jak moc se máme spoléhat na to, co najde AI? Je stejně spolehlivá jako oční lékař?
Výsledek vyšetření umělou inteligencí je velice spolehlivý. Některé zahraniční studie udávají senzitivitu a specificitu nad 95 %. Je důležité si uvědomit, že umělá inteligence nemá manželku/manžela, děti, kolegyně/kolegy a nemusí spát, její výsledky jsou tak nezávislé a konzistentní. 🙂
Kolik vyšetření pomocí Thirona RET Cad stojí?
Vyšetření tímto přístrojem stojí 1 000 Kč.