Pokud máte zkreslený nebo zamlžený obraz na libovolnou vzdálenost, může tím u Vás projevovat astigmatismus. I v případě, že Vaše vidění je celkem ostré, ale pociťujete bolesti hlavy, únavu, mhouření či podráždění očí, může to být známka slabého astigmatismu. Přítomnost astigmatismu ověří oční prohlídka, včetně testu vidění nablízko i do dálky.
Co je to astigmatismus?
Astigmatismus je jedna z refrakčních vad. Refrakční vady způsobují nepřesné zaostření světla na sítnici. Astigmatismus se často vyskytuje spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Jak astigmatismus ovlivňuje vidění?
Na předním povrchu oka je průzračná rohovka, skrz kterou se do oka dostává světlo. Rohovka vykonává asi čtyři pětiny „refrakční práce“ oka. Čočka, která je umístěna za rohovkou dále upřesňuje paprsky, aby došlo k jejich zaostření do bodu nazývaného fovea. Normálně má rohovka hladký, pravidelný tvar ve všech směrech a světlo vcházející do oka se lomí stejně ve všech rovinách a směrech. Při astigmatismu je povrch rohovky zakřiven v jedné rovině více než ve druhé. Lze si představit, že při astigmatismu má rohovka tvar ragbyového míče místo aby měla tvar míče na fotbal. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě lomí jiným způsobem než u míst s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla.
U koho se objevuje astigmatismus?
Astigmatismus je velmi obvyklý. Někteří odborníci říkají, že téměř každý má určitý stupeň astigmatismu, často již od narození, který zůstává neměnný po celý život. V drtivé většině případů hodnoty astigmatismu nejsou tak vysoké, aby způsobovaly jakékoliv potíže. Pro zajímavost rodičům a těm, kteří pracují s dětmi, astigmatismus může mít na svědomí špatné výsledky školáků a často není zjištěn při běžných prohlídkách u očního lékaře.
Proč jsou rohovky různě zakřiveny?
Ne všechny rohovky jsou dokonale tvarované, stejně jako málokdo má perfektně rovné zuby. Stupeň proměnlivosti zakřivení určuje, zda budete potřebovat nějaké korekční pomůcky. Přesný důvod rozdílnosti zůstává neznámý, ale sklon k astigmatismu je dědičný. Z toho důvodu jsou někteří lidé více náchylní k astigmatismu než jiní.
Jak je astigmatismus korigován?
Váš oční odborník Vám doporučí nosit brýle nebo kontaktní čočky. Čočky, které jsou potřeba při astigmatismu se nazývají torické čočky a mají dodatečný parametr zvaný cylindr. Tyto čočky lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé, a tím vyrovnají nepravidelnost Vaší rohovky. Oční odborník Vám provede pečlivé testy pro určení nejlepší korekce.
Zhoršuje se astigmatismus s rostoucím věkem?
Astigmatismus se může pomalu zvětšovat. Pouze pravidelné prohlídky očí zajistí udržení nejlepšího vidění.