Jistě jste už slyšeli, že byste neměli nosit brýle, jinak vaše oči „zleniví“ a budou je vyžadovat pořád. Stejně tak jste jistě slyšeli, že je to nesmysl a pouze si tím oči zbytečně unavujete. Kde je pravda? Přinášíme vysvětlení, jak je možné, že leckdy slýcháte zcela rozdílné názory a přitom se obě strany dušují, že je to pravda.
Příklad první
„Je mi 19 let. Od dětství jsem nosila brýle, ale poslední 2 roky jsem začala hodně sportovat a brýle mi u sportu překáží, začala jsem je odkládat a kontaktní čočky nesnesu. Nakonec jsem zjistila, že mi brýle nechybí.“
Ano, je možné, že dotyčná nositelka brýlí pociťuje, že po čase, kdy brýle odkládá stále víc, začíná vidět dobře i bez brýlí. Je to dáno tím, že tvar oka se během dospívání mění. Díky tomu může počet dioptrií nejen narůstat, ale také klesat. To, že jí brýle přestaly chybět, neznamená, že oči „posílila“ a ony začaly „lépe pracovat“, ale že zraková vada se natolik zmírnila, že absence její korekce nezpůsobuje potíže.
Příklad druhý
„Je mi 25 let. Lékař mi předepsal brýle, ale nenosím je. Při jejich nasazení je obraz stejný, ne-li horší.“
Lékař s největší pravděpodobností předepsal plusové dioptrie, což znamená, že je nositel krátkozraký. Oko si nejdříve musí na plusovou dioptrii přivyknout. Zpočátku se může stát, že je obraz s brýlemi i horší, protože u takto mladého člověka velmi dobře funguje akomodace oka, která se snaží plusovou hodnotu vyrovnat a nositeli tak paradoxně přijde, že brýle nepotřebuje. Jenže oko se zvýšenou akomodací unavuje, což se může projevovat celkovou únavou, bolestí hlavy nebo zhoršenou prací na blízko.
Příklad třetí
„Je mi 30 let a špatně vidím do dálky. Bez brýlí jsem ztracený. Nechápu, jak někdo může říct, že brýle kazí oči. Nošení brýlí jsem odolával dlouho, ale stejně jsem je nakonec nosit začal. Vidím lépe a nemám tak často pocit únavy, jako jsem měl bez nich.“
Nositel má zřejmě minusové nebo cylindrické dioptrie, kdy se zhoršení obrazu pozná mnohem více než je tomu u potřeby plusových dioptrií na dálku. Není moc radno nošení brýlí v tomto případě oddalovat, jediné čeho se pak docílí, je pravděpodobně další zhoršení dioptrické vady. Mohou se také dostavit astenopické potíže jako je bolest hlavy, slzení očí či únava.
Otázka toho, zda nosit či nenosit brýle je velmi individuální a optik Vám v naprosté většině případů doporučí brýle nosit. Ostatně brýle jsou od toho, aby našemu zraku ulevovaly a nezatěžovali jsme naše oči namáhavým zaostřováním, které je kvůli zrakové vadě obtížné. Bude-li Vám někdo sdělovat své dojmy z nošení brýlí, doptejte se také na konkrétní vadu, pro kterou byly brýle doporučeny. Jedině tak se lépe zorientujete v džungli názorů na tak krásnou a přitom zbytečně často proklínanou věc, jakou jsou brýle.