Pokud necháme stranou estetickou funkci, stále nám zůstává jako hlavní funkce slunečních brýlí ochrana před účinky ostrého slunečního světla a UV záření.Celé elektromagnetické spektrum slunečního záření je složeno ze souboru vln plynule se měnících frekvencí.
Viditelné světlo v něm tvoří jen nepatrnou část (cca 400 – 780 nm). Oko vnímá tuto vlnovou oblast jako spektrum barev od fialové přes modrou, zelenou, žlutou, oranžovou až k červené. Viditelné světlo vyvolává zrakový vjem a je bezpodmínečně nutným prostředkem k získání zrakové informace o vnějším světě. Delší vlnové délky přísluší infračervenému záření, dále mikrovlnám, televizním a radiovým vlnám. Naopak kratší vlnové délky má ultrafialové, rentgenové a gama záření.
Sluneční záření s vlnovou délkou zhruba 780 – 106 nm, které má charakter infračerveného záření, vnímá člověk převážně povrchem těla ve formě působení tepla. Toto záření proniká do pokožky a svalů, způsobuje lepší prokrvení. Sluneční záření s vlnovou délkou menší než 400 nm patří do oblasti ultrafialového záření, které je velmi škodlivé a je proto nutné, aby brýlové protisluneční čočky tuto oblast spektra nepropouštěly. Sluneční brýle, které takovou ochranu nabízejí jsou opatřeny etiketou s poukazem na UV 400. Všeobecně platí, že plastové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.
Podle účinků na člověka se dělí na pásma:
- dlouhovlnné UVA záření….….…. 315 – 400 nm
- středněvlnné UVB záření….….… 280 – 315 nm
- krátkovlnné UVC záření….….….. 100 – 280 nm
UVB záření je to záření, které způsobuje spálenou pokožku a může způsobit zrakové komplikace. Ačkoli ne všichni oční odborníci s tím souhlasí, některé průzkumy ukazují, že vystavení očí slunečnímu svitu například na horách může přispět ke vniku šedého zákalu.
Rozdělení protislunečních filtrů
Existují čtyři normalizované kategorie filtrů:
- Kategorie 0 – bezbarvý nebo velmi světlý filtr (prop. viditelného záření (VIZ) 80 – 100%.)
- Kategorie 1 – světlý filtr (prop. VIZ 43 – 80%)
- Kategorie 2 – středně tmavý filtr (prop. VIZ 18% – 43%)
- Kategorie 3 – velmi tmavý filtr (prop. VIZ 8% – 18%)
- Kategorie 4 – velmi tmavý filtr (prop. VIZ 3% – 8%)
Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.
Označení stupně ochrany se u slunečních brýlí nachází na stranicích vedle označení CE např. CE 5–2. Číslice 5 platí púro propustnost infračerveného záření, číslice 2 určuje stupeň protisluneční ochrany.
Na co dávat pozor při nákupu slunečních brýlí?
Abyste dosáhli maximální ochrany Vašich očí, dívejte se po brýlích, které pohlcují minimálně 98% záření UVA a UVB. Záření UVC je pohlcováno automaticky vyššími vrstvami atmosféry.