Každý uživatel dioptrických i slunečních brýlí je musí čas od času vyčistit. Někdo častěji než jiný. Záleží především na zacházení a na prostředí, v němž se pohybuje. Jedno je ale jisté. Čištění je věc, která nošení brýlí značně znepříjemňuje. Nejednou se stane, že přijde zákazník do optiky se slovy „Já už na ty brýle vůbec nevidím, asi budou slabé!“. Optik je dá na pár minut do ultrazvuku a zákazník najednou zase vidí.
Zašpiněné brýle snižují nejen pohodlí a komfort, ale mohou také přinášet únavu a jiné problémy. Výrobci brýlových čoček to ví, a proto vyvíjí nové povrchové úpravy brýlových čoček, které nejenže usnadňují čištění, ale působí také antistaticky a hydrofobně, což znamená, že se na brýlových čočkách neuazuje tolik prachu a nečistot a voda po nich dokáže snadno sklouznout. Tyto kvalitní povrchové úpravy zpravidla zahrnují i úpravu tvrzením, díky čemuž nejsou brýlové čočky tolik náchylné k poškrábání.
Existuje mýtus, že brýlové čočky s antireflexní vrstvou se více špiní. Není to tak úplně pravda. Špiní se stejně jako brýlové čočky bez antireflexní vrstvy, jen je to na nich více vidět díky vysoké propustnosti světla. Proto je dobré mít čočky s antireflexní vrstvou zároveň s hydrofobní úpravou.
Žádné brýle, a to ani ty ty nejkvalitnější, se bez pravidelného čištění neobejdou. Obecné zásady péče o brýlové čočky platí pro všechny používané materiály. Nejlepší a nejúčinnější způsob je ultrazvukové čištění. Provádí se v očních optikách a většinou je tato služba prováděna bezplatně. Pokud má brýle celá rodina, je možné si obyčejnější ultrazvukovou čističku pořídit domů. Ultrazvuk vyčistí i místa, kam se při běžném čištění není možné dostat. Na běžné čištění během dne se doporučují přípravky určené k tomuto účelu. Nejčastěji to jsou spreje a mikrovláknové utěrky . Na trhu jich existuje celá řada. Některé spreje mohou také v zimě působit do určité míry proti zamlžování. Mikrovláknové utěrky fungují velice dobře, a to jak v kombinaci se sprejem, tak i samostatně. Jak dobře bude utěrka fungovat, záleží na její kvalitě, a tedy i ceně. Můžete použít také jednorázové utěrky, které bývají napuštěny čistící látkou. Brýle se dají vyčistit také pod tekoucí vlažnou (!!) vodou, a to nejlépe tekutým mýdlem. V žádném případě se nesmí používat k čištění chemikálie. Ty mohou poškodit jak brýlové čočky, tak i obroučky.
Jiné způsoby čištění se nedoporučují, protože mohou vést k trvalému poškození brýlových čoček.
- Brýle se nesmí mýt v automatických myčkách. V nich probíhá mytí při vysoké teplotě, což škodí převážně antireflexním vrstvám.
- Pokud se brýle čistí pod tekoucí vodou, tak pouze studenou, nebo maximálně vlažnou.
- Nedoporučuje se používání papírových kapesníků a ubrousků. Papír je poměrně tvrdý a může obsahovat částečky, které mohou brýle poškrábat.
- Stejně tak nejsou vhodné k čištění ani různé součásti oděvu. (košile, svetry, ponožky apod.)
- Pokud si brýle znečistíte něčím jiným než běžnými nečistotami, (vteřinové lepidlo, lak na vlasy apod.), je lepší svěřit čištění odborníkům.
- Pokud se brýlové čočky poškrábou, nedají se nijak vyčistit ani opravit a musí se vyměnit. Proto je třeba čištění věnovat náležitou pozornost.