Vybíráte si multifokální brýle? Poradíme Vám, na co se při jejich výběru soustředit a co neopomenout. Multifokální brýle Vám totiž můžou být skvělým pomocníkem, je však potřeba vědět, co od nich očekáváte.
Velmi často bývá rozhodujícím faktorem při výběru multifokálních brýlí cena. Vzhledem k tomu, jak často je ale budete nosit, byste měli brát v potaz hlavně jejich kvalitu a funkci. Budete je nosit denně, nebo jen pro konkrétní činnosti? Sedíte často u počítače, nebo vedete aktivní život? Kolik máte dioptrií na blízko a na dálku?
Šířka zorného pole
Na trhu jsou multifokální čočky ve třech možných šířích koridoru. Obecně platí, že čím širší koridor zvolíte, tím rychleji si na multifokální brýle zvyknete. Zatímco základní varianta je určena pro nenáročné nositele brýlí, vyšší kategorie mají širší koridor vidění a jejich nošení je pohodlnější. Také vyšší kategorie multifokálních brýlí zahrnují snížení tzv. plovoucího efektu, který někteří nositelé, obzvlášť právě levnějších variant, uvádí jako nepříjemnou součást nošení těchto brýlí. Kvalitní multifokální brýle dokáží eliminovat plovoucí efekt až o 90 %.
Tenčení skel
V případě, že máte vyšší hodnoty dioptrií, je vhodné multifokální čočky ztenčit. Tenčení skla má vliv nejen na vzhled brýlí, ale také na jejich odolnost, která je díky tenčení vyšší.
Povrchové úpravy
Stejně jako u každých brýlí, i u těch multifokálních je součástí výběru také volba povrchových úprav. Chcete brýle samozabarvovací, s ochranou proti záření z počítače, nebo Vám stačí pouze antireflex? Čočky jsou to, co Vaše brýle dělá brýlemi, a právě povrchová úprava je jejich důležitou součástí.
Vyberte si brýle, které Vám budou sedět a které Vám budou nejen slušet, ale také vyhovovat. V případě multifokálních brýlí je možné také využít akcí, které některé optiky nabízí, a to garance přivyknutí. V rámci ní máte určitou dobu na přivyknutí. Pokud byste si nezvykli, brýlí Vám vymění za bifokální či dvoje na blízko a na dálku. S takovou garancí pak investice do multifokálních brýlí nikdy není zbytečná.